Якби природа патентувала свої “бренди”, то на використанні образу динозаврів заробила більше, ніж на мільйонах інших створінь. Слово “динозавр” настільки привабливе, що його використовують навіть без самих динозаврів. Наприклад, науково-популярний фільм ВВС про доісторичних істот палеозойської ери названо “Прогулянки з монстрами: життя до динозаврів”.

хитрий маркетинговий хід
від творців “прогулянок з ДИНОЗАВРАМИ”

При цьому на обкладинку диску великими літерами винесено саме слово “DINOSAURUS”, про яких у фільмі ні слова. Або фільм-фентезі, що в оригіналі має назву “The Water Horse”, в російський прокат увійшов під іменем “Мой домашний динозавр” (в українському дубляжі назва відповідає оригіналу). Один із персонажів – древня істота, систематичну приналежність якої встановити важко, але це однозначно не динозавр, оскільки  він мешкає у воді. В давнину водну стихію населяло безліч чудовиськ: плезіозаври, іхтіозаври і багато інших “заврів”, а динозаври мешкали на суходолі. На цьому місці покритикувати Годзіллу б, що в усіх версіях з’являється з води, але, згадуючи інші властивості монстра (хоча б здатність випускати теплові промені), зрозуміло, що Годзілла поза науковою критикою. А ось водний супералігатор із “Полювання на динозавра”, всупереч українській назві фільму, є крокодилом. Його прототип – дейнозух мешкав на території Північної Америки близько 80 млн. років тому. До речі, прив’язаність динозаврів до суходолу є основною причиною, чому їх решток не знайдено на території України: наша земля в мезозойську еру була вкрита водами океану Тетіс.

Динозаври роблять сюжет більш захопливим не лише в таких відвертих кіно-невдахах, як “Острів раптора”, але і в різноманітних версіях про Кінг-Конга, де головному герою імпозантності не позичати. Важко сказати в чому секрет привабливості динозаврів, але точно не в “жахливості”, хоча саме вона є основою більшості сюжетів. Відомі і протилежні приклади: від милої динозаврихи Герті в одноіменному мультфільмі, який сто років тому зробив революцію в анімації, до мешканців світу “Динотопії”.

dinotopia_zipeau_book
розумник Зіппо з “Динотопії”

Попри фантастичність сюжету, деякі деталі Динотопії мають наукове підґрунтя.  Зокрема розумник Зіппо є представником роду троодон (інша назва: стеноніхозавр), які від решти динозаврів відрізнялись відносно великим мозком. До того ж, в цих тварин очі були розташовані в одній площині, що дозволяє точно вимірювати відстань до предметів. На підставі цих фактів палеонтологи Дж. Рассел та Р. Сежюі допускають, що якби троодонам було відведено більше часу, вони могли еволюціонувати в нові види, які б створили цивілізацію.

Звісно, не можливо оминути увагою епопею “Парк юрського періоду”. Що й говорити, фільм заслужив схвальні відгуки глядачів та критиків за цікавий сюжет, режисерську роботу, спецефекти… Ось тільки, наукова достовірність, всупереч заявам Спілберга, відсутня. Не будемо перебирати всі неточності (фільм все ж таки в жанрі хоч і наукової, але фантастики) обмежимось основними. По-перше, більшість тварин в “Парку юрського періоду”: птеранодони, спінозавр і багато інших, включно із символом – тиранозавром,  існували не в юрському, а в крейдяному періоді, на декілька десятків мільйонів років пізніше (яка дрібниця!).  До цього переліку можна додати тварин, які часто з’являються в кадрі і яких чомусь називають велоцирапторами. Насправді це їх більш крупні родичі – дейноніхи.

Velociraptor
велоцираптор в уявлені Стівена Спілберга

З дрібними велоцирапторами героям фільму було б веселіше, чого не скажеш про глядачів. Друга груба неточність сценаристів – це спосіб “воскресіння” динозаврів із ДНК, вилученої із решток кровосисного комара в бурштині. Відомі випадки збереження фрагментів ДНК із доісторичних часів, але не всього ланцюжка і не з такої давнини, як мезозойська ера. А головне: якщо в чомусь ДНК і може зберегтись, то аж ніяк не в живиці (смолі дерева), де зруйнується раніше, ніж живиця стане бурштином.

В останні десятиліття стала очевидна ще одна неточність, наявна в усіх фільмах. Вчені встановили, що чимало динозаврів (якщо не всі) було вкрито пір’ям, що суперечить звичному образу. Та скільки б помилок не назвали науковці, фільми з динозаврами завжди будуть користуватись успіхом. Вони ж про динозаврів, а отже — буде цікаво!

 • Bilanych Mychail

  @До речі, прив’язаність динозаврів до суходолу є основною причиною, чому їх решток не знайдено на території України: наша земля в мезозойську еру була вкрита водами океану Тетіс.@ А викопні рештки гіганстьких водних рептилій, яких іноді відносять до динозаврів (як плезіозавра та іхтіозавра) на території України знаходять?

  • Andrew Zamoroka

   Звичайно, що знаходять, та от лише аматори і чорні колекціонери… Проте, ні іхтіозаври, ні плезіозаври до динозаврів не приналежні.

   • Bilanych Mychail

    ну я, як біолог, розумію, що вони належать до інших систематичних груп плазунів. Ряд іхтіозаври, ріяд плезіозаври і не входять до надряду Динозаврів. Навіть птерозаври не відносяться до цього надряду, а є іншим рядом з групи Архозаврів. Просто іноді їх всіх загальною назвою “динозаври” називають (тим більше, коли я навчався, у підручниках шкільних було таке узагальнення, тому не лише фільми винуваті), що для простого “обивателя” зручно щоб не вдаватись в подробиці, що я маю на увазі.

    Жаль, що лише чорні палеонтологи…, дуже жаль. На Закарпатті я ще не чув про такы знахыдки. може Вам щось відомо ?