Великі кішки – одна із груп тварин, представники якої часто привертають увагу людей до себе своїм зовнішнім виглядом та поведінкою. З точки зору сучасної систематики великі кішки, або Пантерові, є окремою таксономічною групою (підродина Pantherinae) у складі родини Котячих (Felidae) ряду Хижаків (Carnivora), але виділяють їх в окрему групу (не дивлячись на українську назву) не стільки за розмірами тіла, скільки за особливостями анатомії. Тому, наприклад, такі кішки як пума (Puma concolor), або ж гепард (Acinonyx jubatus), не дивлячись на свої не малі розміри тіла, не відносяться до великих кішок, оскільки відрізняються саме анатомічними показниками.

Деяких великих кішок часто можна зустріти в зоопарках і цирках. Найчастіше це представники роду Пантери (Panthera) – лев (P. leo), тигр (P. tigris), ягуар (P. onca), леопард (P. pardus). І саме у таких штучних для тварин умовах можуть виникати міжвидові гібриди. Що ж таке гібрид?

Гібрид (з латинського – помісь) – це організм, результат схрещування двох генетично різних організмів. В генетиці під словом «гібрид» розуміють результат будь-якого перехресного схрещування. Але в зоології під гібридом розуміють організм–нащадок від схрещування двох особин різних видів. Такі гібриди можуть з’являтися не тільки в штучних умовах. Вони досить широко зустрічаються у природі на межах ареалів. Але ж чому гібриди великих кішок можна зустріти лише у штучних умовах?

Перша причина – різні ареали. Ягуар – суто американський вид. Лев зустрічається в Африці (за винятком малої популяції в Індії), на відміну від тигра, якого можна зустріти лише в Азії. Правда, у леопарда ареал співпадає з левовим та, у деяких місцях, з тигровим. Друга причина – особливості поведінки різних видів, що перешкоджають їх схрещуванню. Тому поява такого незвичайного потомства можлива лише в штучних умовах при спільному утриманні особин різних видів. Які ж взагалі можливі гібриди?

Рід Panthera налічує 4 види. Теоретично можливе утворення 12 гібридів. Свою назву гібрид отримує від батьківських видів. При цьому важливим є статева належність батьківського виду. На початку ставиться назва виду самця, а після цього – назва виду самиці. Як результат, ми отримуємо цікаві назви (див. таблицю).

Самиця

Самець

Лев Тигр Леопард Ягуар
Лев Лев Лігр Лепард Легуар
Тигр Тигролев Тигр Тигард Тигуар
Леопард Леопон Догла, леогр Леопард Легуар
Ягуар Яглев Ягр Ягупард Ягуар
Hercules - Largest Liger Guinness World Records 2012 Photo Credit: Jamers Ellerker/GuinnessWorld Records Location: Myrtle Beach, South Carolina, USA
Геркулес – найбільший лігр
занесений в книгу рекордів Гіннеса 2012 року
Photo Credit: Jamers Ellerker/GuinnessWorld Records

Мабуть, найбільш поширеними та відомими у наш час гібридами є лігри – результат схрещування самців лева та самиць тигра. Зараз у світі відомо декілька особин цього гібриду. Один із них – самець Геркулес, що живе в інтерактивному зоопарку «Острів джунглів» (Jungle Island) в Маямі. Геркулес є рекордсменом Книги рекордів Гіннеса, як найбільша жива кішка на Землі. Його вага складає 418,2 кг, загальна довжина тіла – 3,33 м, висота тіла – 1,25 м (у плечах). Взагалі, для лігрів характерні великі розміри тіла, вони більші, ніж їх батьківські види – леви та тигри. А ось тигролеви (результат схрещування самця тигра, та самиці лева) навпаки, менші за батьківські види.

У лігрів можлива поява потомства, але тільки у самиць, оскільки самці стерильні. Потомство лігра від лева називається «лілігр», а потомство від тигру – «тайлігр». І ось саме лілігри двічі народилися у Новосибірському зоопарку. Місцева знаменитість, лігриця Зіта, спочатку у вересні 2012 року народила дівчинку Кіару. Але молока у матері не було на той час, тому малюка вигодовували з пляшечки. І менше ніж через рік, у травні 2013 року, вона знову народила. На цей раз вже трьох лілігриць.

тигуар Міккі
тигуар Міккі

У зоопарку канадського містечка Беррі живуть зараз яглеви (результат схрещування самця ягуара та самиці лева). Дівчинка Джазара (Jahzara) та хлопчик Цунамі (Tsunami) народилися у 2006 році від схрещування чорного ягуара Д’ябло та левиці Лоли. Цунамі народився крапчастим, а ось Джазара, як і її батько, темна. Також ще одного гібрида можна побачити у Мексиці, в зоопарку міста Сан Пабло Апетатлан. Там живе тигуар Міккі, батько в нього – амурський тигр, а мати – ягуар.

 

 

 

Леопон
леопон – окрас від батька, а грива від матері (чи краще сказати від діда)

Деякі гібриди зараз не зустрічаються, але їх існування було задокументовано. Наприклад, ягупард. Декілька дитинчат ягупарда народилися у другій половині 20 ст. у зоопарку Зальцбурга (Німеччина). Також, народження ягупарда було задокументовано у зоопарку Чикаго. Згадки про леопонів (гібрид самця леопарда та левиці) датуються 1910 роком, коли шкура цієї тварини з Індії була надіслана англійському зоологу Р. І. Пококу. Після цього, протягом 20 ст. леопони народжувалися в різних зоопарках світу, зокрема в Німеччині, Італії та Японії. Саме в Японії, в Національному музеї природи та науки, виставлені опудала цих гібридів.

Інформація про існування інших гібридів або відсутня, або не достовірна та схожа на народні легенди. Але в науці відсутність інформації про якесь явище не є доказом про відсутність цього явища взагалі. Тому, будемо чекати далі на новини зі світу гібридів великих кішок.