Що спільного між художниками і тваринами? Відповідь: після смерті їх популярність зростає. Історії про доісторичний світ зазвичай користуються більшим попитом, аніж про нинішніх сусідів по планеті.
А ще нам подобаються рекорди, особливо із рубрики “най-найбільший”. А якщо рекорди стосуються давно вимерлих істот, то… Що ж може бути цікавіше?! Отож, познайомимося із досягненнями мертвих чемпіонів!

Але спершу трохи охолоджуючого скепсису. Повнорозмірні рештки тварин, такі щоб було відразу і морду і хвоста видно, у викопному стані зберігаються рідко. Значно частіше знаходять фрагментарні рештки. І в природі немає закону, згідно якого найкраще зберігаються самі крупні особини. Тому інформація про “найбільших” і “найважчих” опирається на знахідки, представлені окремими фрагментами, розміри яких відтворили шляхом екстраполяції. Відповідно, можлива певна похибка, про що варто пам’ятати.

jaekelopterus
Джекелоптерус

Подібно до того, як у спорті окремо оцінюють досягнення в різних вікових або вагових категоріях, справедливо ввести певну диференціацію і в нашому переліку. Тварини з різними особливостями будови мають свої обмеження. Наприклад, представники типу членистоногі не можуть бути більше декількох метрів. Причиною цього є зовнішній панцир, який необхідно скидати при кожному линянні. Якщо тварина досягне близько 2 м, то їй знадобиться настільки товстий панцир, що його практично неможливо буде скинути. Тому ракоскорпіонів, які мешкали близько 450-350 мільйонів років тому можна сміливо назвати найбільшими членистоногими всіх часів, як минулих, так і прийдешніх. Вони досягнули рекордних для цієї групи 2,5 м (зокрема таким був джекелоптерус (Jaekelopterus), який мешкав бл. 390 млн. років тому). Назва “ракоскорпіони” вводить в оману – це були і не раки і не скорпіони. До раків вони взагалі не мають відношення, і є окремою еволюційною гілкою хеліцерових тварин, до якої належать павуки, кліщі тощо.

meganeura-size
меганевра

Максимально можливі розміри для комах ще більш скромні. Оскільки вони дихають трахеями – системою трубочок, що галузиться всередині тіла, то сучасні комахи не спроможні бути товще декількох сантиметрів. Якщо хтось і поправиться на декілька сантиметрів, то трахеї, заглиблюючись в тіло, стануть настільки тонкими, що не зможуть транспортувати кисень і тварина загине (якщо ви переймаєтесь зайвими сантиметрами своєї талії – спробуйте побідкатись комахам). Єдиний шанс на збільшення розмірів комахи отримують за умови збільшення кількості кисню в атмосфері. Зокрема, наприкінці палеозойської ери (приблизно 350-250 млн. років тому), коли кисню було побільше, комахи були більші. Серед рекордсменів дві віддалені родички бабок – меганевра (Meganeura) (розмах крил до 65 см) та меганевропсис (Meganeuropsis) (розмах крил до 75 см). В наші дні існування таких величезних комах неможливе, що не так вже й погано.

quetzalcoatlus
Кетцалькоатль

Звісно, що найбільше обмеження по масі стосується літаючих тварин. Проте і серед них були справжні гіганти. Безсумнівним рекордсменом був птерозавр кетцалькоатль (Quetzalcoatlus), який мешкав на території Пн. Америки близько 67 млн. років тому. Розмах крил тварини сягав 12-15 м. Масу оцінити більш складно, оскільки на сьогодні не існує тварин із подібним планом будови. Тому розрахунки різняться від 65 до 250 кг, та в будь якому випадку це була найбільша тварина, що опанувала повітряний океан.
Якщо оцінювати кожний ряд тварин окремо, то чимало рекордів встановлено в епохи міоцену-плейстоцену (20-1 млн. років тому), часи розквіту, так званої, “мегафауни”. Серед її представників:
Найбільший літаючий птах – аргентавіс (Argentavis) (розмах крил до 7 м, маса понад 40, можливо, до 70 кг; Пд. Америка, 6 млн. років тому).

megalodon-diagram
Мегалодон в порівнянні з сучасними акулами

Найбільша акула – мегалодон (Carcharodon megalodon) (довжина до 16 м, маса до 47 т; широко розповсюджений 20-2,5 млн. років тому). Не рідко для сучасної китової акули вказують більші розміри – до 20 м, про що згадували моряки. Реально зафіксовано китову акулу 12,6 м.

Найбільша мавпа – гігантопітек (Gigantopithecus) (висота до 3 м, маса понад 500 кг; Сх. Азія, вимер бл. 100 тис. років тому).
Найбільший гризун – фобероміс (Phoberomys) (ймовірно довжина сягала 3 м, маса могла перевищувати 1 т; Пд. Америка, 4-2 млн. років тому).Найбільший кенгуру – прокоптодон (Procoptodon) (довжина 2, можливо, до 3 м, маса понад 200 кг; Австралія, вимер 50 тис. років тому).

puertasaurus-size
Пуертазавр

І наостанок найцікавіше питання: хто ж був най-най-най крупнішою доісторичною твариною? Це був… якийсь динозавр.
Остаточної відповіді на сьогодні не існує. Деякі науковці вважають, що навіть найкрупніші динозаври не перевищували 25 м завдовжки і абсолютне чемпіонство слід залишити за сучасним синім китом із його 33 метрами. Але більшість припускають існування динозаврів дещо довших за кита. Ось тільки з претендентами важко визначитись. Найбільш вірогідним претендентом є пуертазавр (Puertasaurus). І хоч від нього збереглось лише чотири хребці, їх аналіз дозволяє стверджувати, що в довжину тварина досягала щонайменше 30 м, якщо не всі 40 м! Маса гіганта становила 80-100 т. Більшість інших доісторичних велетнів трохи поменше. Наприклад суперзавр (Supersaurus) – 33-34 м, аргентинозавр (Argentinosaurus) – його розміри оцінюють від 22 до 35 м, брухаткайозавр (Bruhathkayosaurus) – щонайменше 28 м, можливо, 44 м. Останній, мабуть, обганяв пуертозавра в масі і був щонайменше 120 т.
Є ще два претенденти на рекорд, але стан збереженості їх решток ще гірше ніж в пуертозавра.
Книга рекордів Гіннеса віддає симпатію бревіпаропу (Breviparopus), приписуючи 45 метрову довжину. Чимало, ось тільки було б непогано знайти хоч одну кісточку, адже ця тварина описана виключно по знахідці відбитків слідів. І чи були вони 45 м, чи трохи більше 20 м – це вже як порахувати.

Ймовірно велетенських розмірів досягала амфіцелія (Amphicoelias). Метрів 40 – як мінімум, а то й 60! Ото гігант був! Питання лише в тому, чи був… В 1878 р. Едвард Коуп знайшов велетенський хребець, який незабаром розвалився в порох. Залишився лише малюнок. З одного боку Коуп – авторитетний вчений і чому б йому не повірити? З іншого – це учасник запеклого змагання палеонтологів за кількість знайдених динозаврів, відомого як “кістяна війна”, де поєднались науковий пошук та людські амбіції.
На сьогодні можна вважати доведеним існування в минулому динозаврів довших за синього кита. Але рекорд найважчої тварини залишається за китом масою 187 т. До речі, рекорд найдовшої тварини теж залишається за сучасним морським черв’яком Lineus longissimus, який досягає 55 метрової довжини. Таким чином, навіть велетенські динозаври не зуміли перевершити сучасних істот ні в масі, ні в довжині. Чи це не ще один привід цінувати наших сусідів по планеті, не чекаючи їх вимирання?